[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ústecký kraj


Poutní kaple Narození Panny Marie [ Poutní místo ]

Město Česká Kamenice se nachází na úpatí Lužických hor při říčce Kamenici. Legenda praví, že dominikáni z Jablonného v Podještědí založili v České Kamenici v roce 1483 Růžencové bratrstvo. Městský protestantský kostel byl v roce 1629 vrácen katolíkům, ale bez oltářů. Nový oltář se podařilo Růžencovému bratrstvu pořídit až za 40 let. Mariánskou sošku pro tento oltář zhotovil žitavský řezbář Kristián Ulrich. Ale když byl po letech zhotoven nový oltář, "stará žitavská" soška se na něj nevešla a tak byla nahrazena novou. Ulrichova soška byla roku 1706 přenesena do hřbitovní kaple za městem. Nedlouho potom se stala předmětem zvláštní úcty. K její popularitě přispěla řada uzdravení a nápadných vyslyšení. I samotný stavitel nynější svatyně, která stojí na místě bývalé hřbitovní kaple, Ignác Teigl přežil onemocnění morem v roce 1713 a zaznamenal 12 svědeckých výpovědí o zázračném uzdravení.

Autorem návrhu dnešní mariánské kaple byl patrně litoměřický architekt Octavio Broggio v letech 1736 - 1739. Centrální loď barokní svatyně s bohatou štukovou výzdobou je zastřešena měděnou kupolí. Hlavní oltář je rokokový a jeho autorem je J. J. Klein. Milostná soška z roku 1608, 75 cm vysoká, je v zasklené skříňce na oltáři.
Kaple je obklopená čtyřkřídlým ambitem s věží uprostřed vstupního křídla s nárožními kaplemi a čtveřicí chodeb, sbíhajících se ze středu všech stran k ústřední svatyni.

Hlavní pouť:
Neděle po svátku Narození Panny Marie (8. září)
Ostatní poutě:
Středa a pátek (v letním období)
Literatura:

60 POUTNÍCH MÍST do kapsy
Petr Dvořáček
Ingrid Hanzlíková

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Poutní místo
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.01.2005 v 08:00 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm