[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ústecký kraj


BĚHÁLKOVÁ Františka Xavera [ Osobnost ]

Tovačov, osobnosti
Tovačov, osobnosti - F.X.Běhálková - v hanáckém kroji
Slečna Xavera, jak se jí všeobecně říkalo, byla dcerou tovačovského učitele Šimona Běhálka a jeho manželky Brigity rozené Kavkové z Klenovic. Narodila se 23. října 1853 ve staré škole tovačovské v témže pokojíčku, kde se v roce 1825 narodil hudební skladatel Arnošt örchtgott Tovačovský. Měla dva bratry - Eduarda a Leopolda. Otec brzy zemřel (1859) a zůstala po něm vdova se třemi malými dětmi téměř bez prostředků. Ujal se jich troubecký pan farář P. Theodor Mayer, vlastenecký kněz, lidumil, dobrý člověk. Přijal vdovu i s dětmi na faru v Troubkách, aby mu vedla domácnost. Chlapce dal vystudovat na hospodářských školách, Xaveru dal učit hře na klavír, zpěvu a jazyku německému u pana nadučitele Loyky. Když vyšla školu, poslal ji do Prahy do pensionátu. Tam se naučila francouzsky, jemnému chování a navázala přátelství se sestrami Braunerovými.

Po návratu do Tovačova pilně sbírala lidové vyšívky a součástky hanáckého kroje. Žila na faře u P. Mayera, přátelství s P. Tomášem Wiedermannem jí pomohlo seznámit se s významnými osobnostmi českého národního života. Byl to P. Wurm, který ji nabádal, aby si všímala také lidových zvyků, písní a tanců, které na Tovačovsku ještě nebyly podchyceny a zapsány a byly by upadly do zapomenutí.

Její skvělé nadání hudební jí umožnilo zachytit a zachránit od zániku mnoho písní a tanců. Spolupracovala s Wanklovými, slečnou Bakešovou i Leošem Janáčkem. Ve své národopisné činnosti pokračovala až do své smrti. 28. dubna 1907 podlehla vleklé, těžké chorobě. 1. května měla pohřeb, pochovával ji na její předsmrtné přání Pater Tomáš Wiedermann.
Tovačov, osobnosti
Tovačov, osobnosti - F.X.Běhálková - hrob na tovačovském hřbitově

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Markéta Kvitová (Informační centrum Nový Jičín) org. 56, 21.03.2003 v 08:44 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm